Tactical Solutions PLIV45TEMBNF Pac-Lite Barrel & Receiver 22 LR 4.50" Threaded Black Anodized, Fits Ruger 22/45/Mark IV/Mark II/Mark IV 22/45
Out of stock
Visa Mastercard American Express PayPal Diners Club Discover
Product details
ADditional information
Description
The Tactical Solutions PAC-LITE pistol barrel is a lightweight and accurate .22 LR barrel and receiver for the Ruger Mark IV or Mark IV 22/45 pistol. The Pac-Lite upgrade represents what TacSol is known for in the .22LR aftermarket barrel industry; lightweight, highly accurate, and easy-to-install barrels. This barrel dramatically increases accuracy, performance, and reliability. The 1" outside diameter of the threaded barrel is designed to shoot and look great with or without attachment of a suppressor or compensator. Suppressors are easily attached by simply twisting them on the barrels threaded end. Hand-chambered for 22 LR, with a target crown and chromoly bore, the PAC-LITE replacement barrel upgrade is everything you could ask for in a pistol barrel.
Specification
Additional information
UPC
Manufacturer
Tactical Solutions
Manufacturer Part Number
PLIV45TEMBNF
Rate of Twist
1:16"
Sights
Blade Ramp Front/Adj Rear
Model
Pac-Lite
Length
4.50"